ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - Χάντμπολ -

Νίκη του Διομήδη μέσα στο Λουτράκι με 22-18 επι του Ποσειδώνα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι για γερά νεύρα, καθώς το σκορ εναλασσόταν ομοιόμορφα και κυλώντας ισόπαλο μέχρι και το 23ο λεπτό, όπου ο Διομήδης πήρε μια διαφορά 2 γκολ

Αν και λαβωμένος λόγω των τραυματισμών, χωρίς τους Σαμαρά, Μεγαλοοικονόμου και Δεληγιάννη και με λίγα αποθέματα ενέργειας, λόγω του πρόσφατου τελικού, ο Διομήδης έδειξε ψυχή και πέρασε από το Λουτράκι κερδίζοντας τον Ποσειδώνα με 22-18.

Η ομάδα της Κορινθίας θέλησε να εκμεταλλευτεί τις βασικές απουσίες των Λύκων και να διεκδικήσει τη νίκη, μπαίνοντας πολύ δυνατά και μαχητικά στο παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι για γερά νεύρα, καθώς το σκορ εναλασσόταν ομοιόμορφα και κυλώντας ισόπαλο μέχρι και το 23ο λεπτό, όπου ο Διομήδης πήρε μια διαφορά 2 γκολ και έκλεισε το ημίχρονο υπέρ του με 9-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της ομάδας μας, καθώς βρήκε αξιόπιστες επιθετικές λύσεις με Μαστορόγιαννη και Τάσκοβιτς, είχε σε απόλυτη ευστοχία πέναλτυ τον Κεδέρη (4 γκολ) και κλείδωσε αμυντικά τους παίκτες του Νίκου Γραμματικού, οι οποίοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Πέρρο, ο οποίος σημέιωσε 11 γκολ. Στο 50ο λεπτό ο Ποσειδώνας πλησίασε στο 1 γκολ την διαφορά, από εκεί και μετά όμως η ομάδα μας με ένα σερί 2-5 διαμόρφωσε το τελικό 18-22.

Η ατυχία των τραυματισμών συνεχίστηκε για τους Λύκους, καθώς σε ανύποπτη φάση ο τερματοφύλακάς μας Νίκος Λοϊζος γύρισε το πόδι του και αποχώρησε με διάστρεμμα, του οποίου η σοβαρότητα θα κριθεί αύριο. Μεγάλη η παρουσία των φίλων του Διομήδη στις εξέδρες του Κλειστού Γυμναστηρίου Λουτρακίου, με περίπου 100 άτομα, τα οποία ταξίδεψαν στο Λουτράκι για να στηρίξουν την ομάδα μας.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 3-5, 5-5, 6-8, 9-10 (ημχ.), 10-12, 12-14, 13-16, 16-17, 17-20, 18-22

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς, Τσικογιαννόπουλος, Βαμβακάς 2, Πέρρος 11, Δημητρόπουλος, Παλαιολόγος, Άντρεγιτς, Μανιουδάκης, Τρουπής 3, Κολιούλης, Μπάρμπας, Μελετάκος 2, Βασιλειάδης, Παπαδόπουλος, Ρουμελιώτης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 3, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος 1, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 1, Σπέντζος, Ανανιάδης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 5, Κολυτούμπας, Κεδέρης 4, Χατζηκωνσταντίνου 3, Τάσκοβιτς 5.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, δίλεπτα: 6-5, πέναλτι: 2/2-4/5.