ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - Βόλλευ -

Νίκη στο Βραχάτι του Ολυμπιακού με Γιορντάνοφ απο άλλο πλανήτη

Δεν τα κατάφερε ο Παμβοχαϊκός, καθώς γνώρισε την ήττα με 0-3 από τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Βόχας "Γ. Τριαντάφυλλος", για την 19η αγωνιστική της Volleyleague.

Παρουσία φιλάθλων και των δύο ομάδων, που γέμισαν το κλειστό και δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα, η ομάδα του Βραχατίου πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά με εξαίρεση το 2ο σετ, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι της και κυρίως να σταματήσει τον Γιορντάνοφ, ο οποίος με 25 πόντους και ποσοστό 72% στην επίθεση, έκανε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό.
Τρεις αγωνιστικές πριν πέσει η αυλαία της κανονικής περιόδου, ο Παμβοχαϊκός έχασε την ευκαιρία να μπει στην 8αδα και πλέον, συνεχίζει τη μάχη του για την αποφυγή των πλέι άουτ, αρχής γενομένης από την εκτός έδρας αναμέτρηση  με τον Άρη (22/3).

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στα μισά του 1ου σετ (12-16) και να φτάνει στο 14-20. Με αρκετά λάθη, χαμένα σερβίς και υστερόντας σε μπλοκ και επίθεση έναντι του αντιπάλου του, ο Παμβοχαϊκός έχασε το σετ με 16-25.

Παρουσίασε ωστόσο, ένα διαφορετικό πρόσωπο στο 2ο σετ, στο οποίο, έπαιξε καλά, αλλά το έχασε στο τέλος στις λεπτομέρειες. Ο Παμβοχαϊκός περιόρισε τα λάθη του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός. Η μάχη ήταν σκληρή και το σετ, κρίθηκε στο φινάλε. Το τελευταίο προβάδισμα της ομάδας ήταν το 18-16, καθώς ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 18-19 και εν συνεχεία με 21-23. Με δύο πόντους του Ποτότσνικ έγινε το 23-23, όμως, στο δεύτερο σετ μπολ (24-25) των φιλοξενούμεων και μετά την άμυνα του Ζήση, ο Ντόκιτς αστόχησε, για να γίνει έτσι το 24-26 και το 0-2 σετ.

Στο 3ο σετ, παρότι ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 9-16, χάρη στο μπλοκ και τα επιθετικά προβλήματα του Παμβοχαϊκού, οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη δεν τα παράτησαν. Με τον Δρογκάρη να δίνει πνοή, μείωσαν σε 19-22, αλλά ο Γιορντάνοφ έκανε και πάλι τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν στο 20-25. Ο Παμβοχαϊκός υστέρησε επιθετικά (44% έναντι 62% του Ολυμπιακού) και δεν κατάφερε να πάρει το 2ο σετ, που ενδεχομένως να άλλαζε τη ροή του αγώνα.

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου

Tα σετ: 16-25, 24-26, 20-25

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουζε 1 (1/3 επ), Ποτότσνικ 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 43% άριστες), Κουζούνης 4 (4/9 επ, 20% υπ - 20% άριστες), Ντόκιτς 11 (10/23 υπ, 1 μπλοκ ), Κανέλλος 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ.  - 70% υπ - 60%), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος Π., Μάρκου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ - 29% άριστες), Γιούρισιτς 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 12 (11/17 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ - 17 άριστες), Γιορντάνοφ 25 (21/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 5 (3/5 επ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 3 (μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 74% υπ - 53% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου

Καζάζης: Αδύνατον να σταματήσουμε τον Γιορντάνοφ

Στην σπουδαία απόδοση του Γιορντάνοφ στάθηκε στις δηλώσεις του ο Στέλιος Καζάζης, που με εξαίρεση το 1ο σετ, έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του.

"Με εξαίρεση το πρώτο σετ, στο οποίο δεν παίξαμε καλά, στα άλλα δύο και ειδικά στο 2ο, ήμασταν ανταγωνιστικοί. Γνωρίζαμε πως πρέπει να περιορίσουμε τον Γιορντάνοφ και τον περιμέναμε σε μπλοκ και άμυνα, αλλά δυστυχώς βρέθηκε σε μεγάλη μέρα με το εκπληκτικό ποσοστό 72% στην επίθεση και ήταν αδύνατον να τον αντιμετωπίσουμε. Δεν καταφέραμε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα και πλέον, κοιτάμε τα 3 σημαντικά ματς που απομένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου. Θέλουμε βαθμούς και αρχικά θα ψάξουμε το πρώτο τρίποντο στον αγώνα με τον Άρη", τόνισε ο προπονητής του Παμβοχαϊκού.